Vicor Corporation VE-J21-IY-F1
VE-J21-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J21-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VE-J21-IY-F1.pdf
Availability of VE-J21-IY-F1
QUANTITY
VE-J21-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J21-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J21-IY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F1.stpVE-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J21-IY-F1
Related LinksVE-J21, VE-J21-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J21-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-J21-IY-F1
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.77A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PP .6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-M340-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
MICRO 9 PIN 36" RBW JACKS A174 datasheet.pdf