Vicor Corporation VE-J50-EW-F1
VE-J50-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-J50-EW-F1.pdf
Availability of VE-J50-EW-F1
QUANTITY
VE-J50-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-J50-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-EW-F1
Related LinksVE-J50, VE-J50-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-EW-F1 Details Description
Related parts for VE-J50-EW-F1
IC MCU 8BIT 16KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 510MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/07/90 1.5SN BK datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 24QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 83.3333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf