| Internal Part Number | EIS-YK30118230J0G | |
| Standard Package | 16 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Series | YK301 | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 18 | |
| Number of Wire Entries | 18 | |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 14-22 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Solder Tab | |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) | |
| Features | Cover | |
| Color | Black | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | Zinc | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |