Vicor Corporation VE-J50-MY-S
VE-J50-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J50-MY-S.pdf
Availability of VE-J50-MY-S
QUANTITY
VE-J50-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-J50-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-MY-S
Related LinksVE-J5, VE-J50-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-MY-S Details Description
Related parts for VE-J50-MY-S
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 150 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 19POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6XDFN datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
J TERM EDGEON 13 NI datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf