Vicor Corporation VE-J52-CY-S
VE-J52-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J52-CY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VE-J52-CY-S.pdf
Availability of VE-J52-CY-S
QUANTITY
VE-J52-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J52-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-J52-CY-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J52-CY-S
Related LinksVE-J5, VE-J52-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J52-CY-S Details Description
Related parts for VE-J52-CY-S
HANDLE MOUNTING CENTER 7.25" datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOEIAJ datasheet.pdf
INDUSTRIAL SCOPEMETER 20MHZ datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 500MHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.8A 65 MOHM SMD datasheet.pdf