Vicor Corporation VE-J52-IZ-S
VE-J52-IZ-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-J52-IZ-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W
Datasheet Download
VE-J52-IZ-S.pdf
Availability of VE-J52-IZ-S
QUANTITY
VE-J52-IZ-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J52-IZ-S
Internal Part NumberEIS-VE-J52-IZ-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J52-IZ-S
Related LinksVE-J5, VE-J52-IZ-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J52-IZ-S Details Description
Related parts for VE-J52-IZ-S
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 20DFN datasheet.pdf
ANTENNA WLAN DUALBAND CERAM CHIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
BS-831 BUTT SPLICE SEAMLESS datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X180UH 6.0A datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf