Vicor Corporation VE-J60-EZ-B1
VE-J60-EZ-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J60-EZ-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W
Datasheet Download
VE-J60-EZ-B1.pdf
Availability of VE-J60-EZ-B1
QUANTITY
VE-J60-EZ-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J60-EZ-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J60-EZ-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J60-EZ-B1
Related LinksVE-J60, VE-J60-EZ-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J60-EZ-B1 Details Description
Related parts for VE-J60-EZ-B1
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 60" RED datasheet.pdf
CONNECTOR 96POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT PCM MODULE datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf