| Internal Part Number | EIS-VE09M00500K-- | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 73V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 82V | |
| Varistor Voltage (Max) | 91V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 50VAC | |
| Maximum DC Volts | 65VDC | |
| Energy | 1.6J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VE09M00500K-- | |
| Related Links | VE09M0, VE09M00500K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor | |
 | BZX85C3V6_T50R | DIODE ZENER 3.6V 1W DO41 | datasheet.pdf | |