| Internal Part Number | EIS-VE09M00600K-- | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 90V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 100V | |
| Varistor Voltage (Max) | 110V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 60VAC | |
| Maximum DC Volts | 80VDC | |
| Energy | 1.7J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VE09M00600K-- | |
| Related Links | VE09M0, VE09M00600K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor | |
 | 1625020000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM | datasheet.pdf | |