AVX Corporation VE17M00131K
VE17M00131K picture photo
Mfg. Part Number
VE17M00131K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M00131K.pdf
Availability of VE17M00131K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE17M00131K Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M00131K
Internal Part NumberEIS-VE17M00131K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)184V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)226V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy25J
Package / CaseDisc 17mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M00131K
Related LinksVE17M, VE17M00131K Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M00131K Details Description
Related parts for VE17M00131K
PCB COPPER CLAD 6 X 9" 2 SIDE datasheet.pdf
LED SLIDE T2 24V WHITE DIFFUSED datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE B VERSION DSP5636X datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-1260L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf