AVX Corporation VE17M00131KHE
VE17M00131KHE picture photo
Mfg. Part Number
VE17M00131KHE
Brief Description
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M00131KHE.pdf
Availability of VE17M00131KHE
QUANTITY
VE17M00131KHE Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M00131KHE
Internal Part NumberEIS-VE17M00131KHE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)184V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)226V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy25J
Package / CaseDisc 17mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M00131KHE
Related LinksVE17M0, VE17M00131KHE Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M00131KHE Details Description
Related parts for VE17M00131KHE
IC SPEECH AND VOICE MQFP-44 datasheet.pdf
TAPE CORROSION PROTECT 3" X 100' datasheet.pdf
QUINTPLEXER FILTER MODULE 5X8MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.5" NYL 0.062" BLU datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.9A 39.6 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 122.8800MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf