AVX Corporation VE24M00321K
VE24M00321K picture photo
Mfg. Part Number
VE24M00321K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 459V 6.5KA DISC 24MM
Datasheet Download
VE24M00321K.pdf
Availability of VE24M00321K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE24M00321K Order Process
Ship out your order
Specifications of VE24M00321K
Internal Part NumberEIS-VE24M00321K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy107J
Package / CaseDisc 24mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE24M00321K
Related LinksVE24M, VE24M00321K Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE24M00321K Details Description
Related parts for VE24M00321K
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf