AVX Corporation VE24M00750K--
VE24M00750K-- picture photo
Mfg. Part Number
VE24M00750K--
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 24MM
Datasheet Download
VE24M00750K--.pdf
Availability of VE24M00750K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE24M00750K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of VE24M00750K--
Internal Part NumberEIS-VE24M00750K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts100VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 24mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE24M00750K--
Related LinksVE24M0, VE24M00750K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE24M00750K-- Details Description
Related parts for VE24M00750K--
RELAY OPTO AC/DC 200V 50MA 6-SOP datasheet.pdf
RELAY OPTO 200V 250MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC RECEIVERS ZERO-IF 28TQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 350A DO205AB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR070F11OF G datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf