AVX Corporation VE24M01150K
VE24M01150K picture photo
Mfg. Part Number
VE24M01150K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 24MM
Datasheet Download
VE24M01150K.pdf
Availability of VE24M01150K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE24M01150K Order Process
Ship out your order
Specifications of VE24M01150K
Internal Part NumberEIS-VE24M01150K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy40J
Package / CaseDisc 24mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE24M01150K
Related LinksVE24M, VE24M01150K Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE24M01150K Details Description
Related parts for VE24M01150K
CAP FILM 270PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG SGL LNB CONTROL 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 17.27MM datasheet.pdf
T8349A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
47UF 100V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf