CUI Inc. VEFT1-S24-D15-SMT-TR
VEFT1-S24-D15-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VEFT1-S24-D15-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1W +/-15V 33MA
Datasheet Download
VEFT1-S24-D15-SMT-TR.pdf
Availability of VEFT1-S24-D15-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VEFT1-S24-D15-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VEFT1-S24-D15-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VEFT1-S24-D15-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVEFT1-D-SMT Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVEFT1-SMT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEFT1-S24-D15-SMT-TR
Related LinksVEFT1-S24-, VEFT1-S24-D15-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VEFT1-S24-D15-SMT-TR Details Description
Related parts for VEFT1-S24-D15-SMT-TR
SENS OPTO REFL 30MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 24BIT 48TQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
RES 2.40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CODING KEY PLUG 5.00/5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf