CUI Inc. VEFT1-S24-D5-SMT-TR
VEFT1-S24-D5-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VEFT1-S24-D5-SMT-TR
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1W +/-5V 100MA
Datasheet Download
VEFT1-S24-D5-SMT-TR.pdf
Availability of VEFT1-S24-D5-SMT-TR
QUANTITY
VEFT1-S24-D5-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VEFT1-S24-D5-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VEFT1-S24-D5-SMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVEFT1-D-SMT Cert of Compliance
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEFT1-S24-D5-SMT-TR
Related LinksVEFT1-S24, VEFT1-S24-D5-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VEFT1-S24-D5-SMT-TR Details Description
Related parts for VEFT1-S24-D5-SMT-TR
CONN SPRING 6POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.85"L X 3.28"W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
OSCILLATOR 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
IC DDR2 512MB 333MHZ CL5 60BGA datasheet.pdf
470UF 63V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf