CUI Inc. VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1W 3.3V 300MA
Datasheet Download
VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR.pdf
Availability of VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
QUANTITY
VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVEFT1-S-SMT Cert of Compliance
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
Related LinksVEFT1-S5-S, VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR Details Description
Related parts for VEFT1-S5-S3.3-SMT-TR
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2HV+4LV SKT datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf