XP Power VEH40US24
VEH40US24 picture photo
Mfg. Part Number
VEH40US24
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Datasheet Download
VEH40US24.pdf
Availability of VEH40US24
QUANTITY
VEH40US24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VEH40US24
Internal Part NumberEIS-VEH40US24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVEH/VEF Series AC-DC Power Supplies
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesVEH
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension4.21" L x 1.85" W x 1.19" H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEH40US24
Related LinksVEH4, VEH40US24 Datasheet, XP Power Distributor
VEH40US24 Details Description
Related parts for VEH40US24
TVS DIODE 64.1VWM 103VC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL MULTIPLY 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-6 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 4PNP 60V 0.05A datasheet.pdf