XP Power VEL05US120-US-JA
VEL05US120-US-JA picture photo
Mfg. Part Number
VEL05US120-US-JA
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
Datasheet Download
VEL05US120-US-JA.pdf
Availability of VEL05US120-US-JA
QUANTITY
VEL05US120-US-JA Order Process
Ship out your order
Specifications of VEL05US120-US-JA
Internal Part NumberEIS-VEL05US120-US-JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXP Power - 5 W Level VI Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesVEL05
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.17" L x 0.95" W x 1.40" H (55.1mm x 24.1mm x 35.5mm)
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEL05US120-US-JA
Related LinksVEL05US1, VEL05US120-US-JA Datasheet, XP Power Distributor
VEL05US120-US-JA Details Description
Related parts for VEL05US120-US-JA
SWITCH DIP AUTO SEALED 8POS 24V datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EXPANSION MOD SDRAM BERG-SDRAM datasheet.pdf
IC RF TXRX FOR NARROWBAND 32QFN datasheet.pdf
HEADER R/A 12POS 2MM GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 56V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf