Vishay Semiconductor/Diodes Division VESD12-02V-GS08
VESD12-02V-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VESD12-02V-GS08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Datasheet Download
VESD12-02V-GS08.pdf
Availability of VESD12-02V-GS08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VESD12-02V-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VESD12-02V-GS08
Internal Part NumberEIS-VESD12-02V-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency30pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VESD12-02V-GS08
Related LinksVESD12-, VESD12-02V-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VESD12-02V-GS08 Details Description
Related parts for VESD12-02V-GS08
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PIN VINYL 16-14AWG datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 260MW SOT723 datasheet.pdf
SENSOR IMAGE CMOS 5MP 48LCC datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf