| Internal Part Number | EIS-VESD2-S12-D12-SIP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | VESD2-SIP Cert of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Series 31/Jul/2013 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | VESD2-SIP | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 83mA, 83mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (5 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 86% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |