CUI Inc. VF-S250-12A
VF-S250-12A picture photo
Mfg. Part Number
VF-S250-12A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Datasheet Download
VF-S250-12A.pdf
Availability of VF-S250-12A
QUANTITY
VF-S250-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of VF-S250-12A
Internal Part NumberEIS-VF-S250-12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVF-S250-xxA Series Cert of Compliance
Featured ProductVF Series Power Supplies
3D ModelVF-S250-12A
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVF-S250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF-S250-12A
Related LinksVF-S2, VF-S250-12A Datasheet, CUI Inc. Distributor
VF-S250-12A Details Description
Related parts for VF-S250-12A
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
POWER CORD WITH US PLUG IEC-320 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf