Vishay Semiconductor/Diodes Division VF10150C-E3/4W
VF10150C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VF10150C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220
Datasheet Download
VF10150C-E3/4W.pdf
Availability of VF10150C-E3/4W
QUANTITY
VF10150C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VF10150C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VF10150C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.41V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VF10150C-E3/4W
Related LinksVF10150, VF10150C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VF10150C-E3/4W Details Description
Related parts for VF10150C-E3/4W
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
CABLE CLAMP & SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 57MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf