CUI Inc. VFB600-D48-S48
VFB600-D48-S48 picture photo
Mfg. Part Number
VFB600-D48-S48
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 12.5A
Datasheet Download
VFB600-D48-S48.pdf
Availability of VFB600-D48-S48
QUANTITY
VFB600-D48-S48 Order Process
Ship out your order
Specifications of VFB600-D48-S48
Internal Part NumberEIS-VFB600-D48-S48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVFB600 Series Cert of Compliance
3D ModelVFB600-D48-S48
Standard Package18
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVFB600
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VFB600-D48-S48
Related LinksVFB600-, VFB600-D48-S48 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VFB600-D48-S48 Details Description
Related parts for VFB600-D48-S48
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMD3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A DPAK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 100A DINRAIL datasheet.pdf