CUI Inc. VFK400W-Q48-S48-DIN
VFK400W-Q48-S48-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VFK400W-Q48-S48-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 400W
Datasheet Download
VFK400W-Q48-S48-DIN.pdf
Availability of VFK400W-Q48-S48-DIN
QUANTITY
VFK400W-Q48-S48-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VFK400W-Q48-S48-DIN
Internal Part NumberEIS-VFK400W-Q48-S48-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVFK400W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVFK400W-Q48-S48-DIN
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVFK400W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 8.3A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)400W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension7.83" L x 5.00" W x 2.11" H (198.9mm x 127.0mm x 53.6mm)
Power (Watts) - Max398W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VFK400W-Q48-S48-DIN
Related LinksVFK400W-Q, VFK400W-Q48-S48-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VFK400W-Q48-S48-DIN Details Description
Related parts for VFK400W-Q48-S48-DIN
IDC CABLE- AKN34A/ AE34M / AKN34 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 65POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf