CUI Inc. VHB150W-Q48-S15
VHB150W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHB150W-Q48-S15
Brief Description
CONVERTER DC/DC 150W 15V 10A
Datasheet Download
VHB150W-Q48-S15.pdf
Availability of VHB150W-Q48-S15
QUANTITY
VHB150W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB150W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VHB150W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB150W Series Cert of Compliance
3D ModelVHB150W-Q48-S15
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB150W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB150W-Q48-S15
Related LinksVHB150W, VHB150W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB150W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VHB150W-Q48-S15
PARTITION SM SAK2.5-16/DK4 PA BG datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF18A/AF18/AFE18T datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 40MA 1CH NO 4-SOP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.775" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM IP57 12VDC datasheet.pdf