CUI Inc. VHB150W-Q48-S5
VHB150W-Q48-S5 picture photo
Mfg. Part Number
VHB150W-Q48-S5
Brief Description
CONVERTER DC/DC 150W 5V 30A
Datasheet Download
VHB150W-Q48-S5.pdf
Availability of VHB150W-Q48-S5
QUANTITY
VHB150W-Q48-S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB150W-Q48-S5
Internal Part NumberEIS-VHB150W-Q48-S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB150W Series Cert of Compliance
3D ModelVHB150W-Q48-S5
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB150W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB150W-Q48-S5
Related LinksVHB150W, VHB150W-Q48-S5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB150W-Q48-S5 Details Description
Related parts for VHB150W-Q48-S5
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf