CUI Inc. VHB50W-Q48-S3R3
VHB50W-Q48-S3R3 picture photo
Mfg. Part Number
VHB50W-Q48-S3R3
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
VHB50W-Q48-S3R3.pdf
Availability of VHB50W-Q48-S3R3
QUANTITY
VHB50W-Q48-S3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHB50W-Q48-S3R3
Internal Part NumberEIS-VHB50W-Q48-S3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHB50W Series Cert of Compliance
3D ModelVHB50W-Q48-S3R3
Other DrawingsVHB50W, VHB75 Series Side
VHB Series Bottom
FamilyDC DC Converters
SeriesVHB50W
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHB50W-Q48-S3R3
Related LinksVHB50W-, VHB50W-Q48-S3R3 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHB50W-Q48-S3R3 Details Description
Related parts for VHB50W-Q48-S3R3
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf