CUI Inc. VHE100W-Q24-S12
VHE100W-Q24-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VHE100W-Q24-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 8.4A 100W
Datasheet Download
VHE100W-Q24-S12.pdf
Availability of VHE100W-Q24-S12
QUANTITY
VHE100W-Q24-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHE100W-Q24-S12
Internal Part NumberEIS-VHE100W-Q24-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVHE100W Series Cert of Compliance
3D ModelVHE100W-Q24-S12
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVHE100W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max101W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHE100W-Q24-S12
Related LinksVHE100W, VHE100W-Q24-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHE100W-Q24-S12 Details Description
Related parts for VHE100W-Q24-S12
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX BIDIR 16BIT LV 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
330UF 25V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf