IXYS Corporation VHF125-14IO7
VHF125-14IO7 picture photo
Mfg. Part Number
VHF125-14IO7
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
RECT BRIDGE HALF 1400V PWS-E1
Datasheet Download
VHF125-14IO7.pdf
Availability of VHF125-14IO7
QUANTITY
VHF125-14IO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHF125-14IO7
Internal Part NumberEIS-VHF125-14IO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureBridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)89A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePWS-E1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHF125-14IO7
Related LinksVHF125, VHF125-14IO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VHF125-14IO7 Details Description
Related parts for VHF125-14IO7
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM 7DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE AB22 PCB datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf