CUI Inc. VHK100W-Q24-S24-DIN
VHK100W-Q24-S24-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q24-S24-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 24V 4.17A 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q24-S24-DIN.pdf
Availability of VHK100W-Q24-S24-DIN
QUANTITY
VHK100W-Q24-S24-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q24-S24-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q24-S24-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK100W-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductHigh-Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelVHK100W-Q24-S24-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 4.17A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max100W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q24-S24-DIN
Related LinksVHK100W-Q, VHK100W-Q24-S24-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q24-S24-DIN Details Description
Related parts for VHK100W-Q24-S24-DIN
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SSOPB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8SO datasheet.pdf
SSR GN IP20 75A/480VAC AC INPUT datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CABLE 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ASSY RND 1POS 16.1MM 9.4MM OVAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf