CUI Inc. VHK100W-Q48-S48-DIN
VHK100W-Q48-S48-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK100W-Q48-S48-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 100W
Datasheet Download
VHK100W-Q48-S48-DIN.pdf
Availability of VHK100W-Q48-S48-DIN
QUANTITY
VHK100W-Q48-S48-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK100W-Q48-S48-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK100W-Q48-S48-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK100W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK100W-Q48-S48-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK100W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output48V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)48 VDC @ 2.08A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max100W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK100W-Q48-S48-DIN
Related LinksVHK100W-Q, VHK100W-Q48-S48-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK100W-Q48-S48-DIN Details Description
Related parts for VHK100W-Q48-S48-DIN
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK20A/AE20/AFH20T datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 20"W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MICRO 51C S 10" WHT datasheet.pdf