CUI Inc. VHK150W-Q24-S12-DIN
VHK150W-Q24-S12-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK150W-Q24-S12-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
VHK150W-Q24-S12-DIN.pdf
Availability of VHK150W-Q24-S12-DIN
QUANTITY
VHK150W-Q24-S12-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK150W-Q24-S12-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK150W-Q24-S12-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK150W-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductHigh-Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelVHK150W-Q24-S12-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK150W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 12.5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)150W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max150W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK150W-Q24-S12-DIN
Related LinksVHK150W-Q, VHK150W-Q24-S12-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK150W-Q24-S12-DIN Details Description
Related parts for VHK150W-Q24-S12-DIN
LEAD 10 FT BLK datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT .4" 4DGT YELLOW CC datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT STR 8AWG TIN datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 8CH 24TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT 48TSOP datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
IC COND ANLG OUTPUT 2.5V 32TQFN datasheet.pdf