CUI Inc. VHK50W-Q24-S5
VHK50W-Q24-S5 picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q24-S5
Brief Description
CONVERTER DC-DC 5V 10A 50W
Datasheet Download
VHK50W-Q24-S5.pdf
Availability of VHK50W-Q24-S5
QUANTITY
VHK50W-Q24-S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q24-S5
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q24-S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK50W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK50W-Q24-S5
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 10A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max50W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q24-S5
Related LinksVHK50W, VHK50W-Q24-S5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q24-S5 Details Description
Related parts for VHK50W-Q24-S5
SIDAC SYM 3CHP 300V 400A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.176 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.165 OHM 1% 10W datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.312" DIA CLR datasheet.pdf
ADDRESS LABEL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 560MA 1.14 OHM datasheet.pdf