Vicor Corporation VI-200-CX-F2
VI-200-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-200-CX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-200-CX-F2.pdf
Availability of VI-200-CX-F2
QUANTITY
VI-200-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-200-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-200-CX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-200-CX-F2
Related LinksVI-200, VI-200-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-200-CX-F2 Details Description
Related parts for VI-200-CX-F2
IC DCP DUAL 50K 256TAP 24-TSSOP datasheet.pdf
PLUG BANTAM/WIRE WRAP FMALE TERM datasheet.pdf
IC MPU I386 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIN-TOOL GUIDE FRAME NOKIA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf
07P CST100 SHRD HDR ASSY R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf