Vicor Corporation VI-200-IX-B1
VI-200-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-200-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-200-IX-B1.pdf
Availability of VI-200-IX-B1
QUANTITY
VI-200-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-200-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-200-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-200-IX-B1
Related LinksVI-200, VI-200-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-200-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-200-IX-B1
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
JW RELAY 1 FORM A 12V 5A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BATTERY BLOCK CONN. PLUG ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf