Vicor Corporation VI-200-MX-F3
VI-200-MX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-200-MX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-200-MX-F3.pdf
Availability of VI-200-MX-F3
QUANTITY
VI-200-MX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-200-MX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-200-MX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-200-MX-F3
Related LinksVI-200, VI-200-MX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-200-MX-F3 Details Description
Related parts for VI-200-MX-F3
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-5 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10PS FREE HANG datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW U.FL ANTENNA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 16 V datasheet.pdf