Vicor Corporation VI-201-MY-F1
VI-201-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-201-MY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-201-MY-F1.pdf
Availability of VI-201-MY-F1
QUANTITY
VI-201-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-201-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-201-MY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-201-MY-F1
Related LinksVI-201, VI-201-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-201-MY-F1 Details Description
Related parts for VI-201-MY-F1
REGULATOR 12V-2.5V 7A SIP HORZ H datasheet.pdf
CONN SOCKET CLCC 68POS GOLD datasheet.pdf
CONN GUIDE SOCKET KIT M SERIES datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf