Vicor Corporation VI-20B-CY-F2
VI-20B-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20B-CY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-20B-CY-F2.pdf
Availability of VI-20B-CY-F2
QUANTITY
VI-20B-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20B-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20B-CY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20B-CY-F2
Related LinksVI-20B, VI-20B-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20B-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-20B-CY-F2
FUSE 315A 690V 1GKN/50 AR UC datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 152BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LABELS THERMAL TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
CONN SOCKET SHROUD 110POS 2MM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf