Vicor Corporation VI-20B-EX-B1
VI-20B-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20B-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VI-20B-EX-B1.pdf
Availability of VI-20B-EX-B1
QUANTITY
VI-20B-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20B-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20B-EX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)790mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20B-EX-B1
Related LinksVI-20B, VI-20B-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20B-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-20B-EX-B1
TERMINAL TURRET FORK .109" L datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 12POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .380" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf