Vicor Corporation VI-20B-MY-B1
VI-20B-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20B-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-20B-MY-B1.pdf
Availability of VI-20B-MY-B1
QUANTITY
VI-20B-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20B-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20B-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20B-MY-B1
Related LinksVI-20B, VI-20B-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20B-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-20B-MY-B1
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN FBDIMM DDR2 datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf