Vicor Corporation VI-20D-IY-B1
VI-20D-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20D-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-20D-IY-B1.pdf
Availability of VI-20D-IY-B1
QUANTITY
VI-20D-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20D-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20D-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20D-IY-B1
Related LinksVI-20D, VI-20D-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20D-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-20D-IY-B1
IC USB HOST/SLAVE CTRLR 48TQFP datasheet.pdf
IC DGTL AUD LIPSYNC DELAY 16VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 600MA 500 MOHM datasheet.pdf