Vicor Corporation VI-20D-MX-F4
VI-20D-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20D-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-20D-MX-F4.pdf
Availability of VI-20D-MX-F4
QUANTITY
VI-20D-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20D-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20D-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20D-MX-F4
Related LinksVI-20D, VI-20D-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20D-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-20D-MX-F4
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLR/AMBER datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO252-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 530MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAVY DUTY RELAY datasheet.pdf
RES 240 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf