Vicor Corporation VI-20H-EX-B1
VI-20H-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20H-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VI-20H-EX-B1.pdf
Availability of VI-20H-EX-B1
QUANTITY
VI-20H-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20H-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20H-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20H-EX-B1
Related LinksVI-20H, VI-20H-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20H-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-20H-EX-B1
IC ADC 24BIT 1CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf
REPLACEMENT MOD 600VAC / 600VDC datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
26500 2C 2#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
9800UF 450V 35X54 85C ST datasheet.pdf