Vicor Corporation VI-20H-EX-S
VI-20H-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20H-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VI-20H-EX-S.pdf
Availability of VI-20H-EX-S
QUANTITY
VI-20H-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20H-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20H-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20H-EX-S
Related LinksVI-20, VI-20H-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20H-EX-S Details Description
Related parts for VI-20H-EX-S
RES SMD 68.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOTOR 4POLE 26W 83X103MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf