Vicor Corporation VI-20H-MX-F1
VI-20H-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20H-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VI-20H-MX-F1.pdf
Availability of VI-20H-MX-F1
QUANTITY
VI-20H-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20H-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20H-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20H-MX-F1
Related LinksVI-20H, VI-20H-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20H-MX-F1 Details Description
Related parts for VI-20H-MX-F1
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 4 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf