Vicor Corporation VI-20J-CX-B1
VI-20J-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-20J-CX-B1.pdf
Availability of VI-20J-CX-B1
QUANTITY
VI-20J-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20J-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-CX-B1
Related LinksVI-20J, VI-20J-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-20J-CX-B1
HEATSHRINK SFTW202 1/2" GRN/YEL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CTLR SMPS PS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC REG 2.5V 2000MA RA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf