Vicor Corporation VI-20J-CY-F1
VI-20J-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-CY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-20J-CY-F1.pdf
Availability of VI-20J-CY-F1
QUANTITY
VI-20J-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20J-CY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-CY-F1
Related LinksVI-20J, VI-20J-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-CY-F1 Details Description
Related parts for VI-20J-CY-F1
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
RF PROTO MODULE PAN4555 SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.25W 12VIN 5VOUT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf