Vicor Corporation VI-20J-CY-F3
VI-20J-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-CY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-20J-CY-F3.pdf
Availability of VI-20J-CY-F3
QUANTITY
VI-20J-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20J-CY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-CY-F3
Related LinksVI-20J, VI-20J-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-CY-F3 Details Description
Related parts for VI-20J-CY-F3
RES SMD 56K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 100V 20% SNAP datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 33 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MAGN HALL EFFECT VANE datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 503K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf