Vicor Corporation VI-20J-CY-F4
VI-20J-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-CY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-20J-CY-F4.pdf
Availability of VI-20J-CY-F4
QUANTITY
VI-20J-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20J-CY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-CY-F4
Related LinksVI-20J, VI-20J-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-CY-F4 Details Description
Related parts for VI-20J-CY-F4
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
0.64III/2.3II 24POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG WHT 1000' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT TIN datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf